A R T Y Ś C I     


Narodowa Orkiestra Symfoniczna
Polskiego Radia

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 w Warszawie i nosiła początkowo nazwę Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Stworzył ją i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg.

W marcu 1945 orkiestra reaktywowana została w Katowicach przez Witolda Rowickiego, który pracował z zespołem przez pięć lat. W 1947 dyrekcję artystyczną objął ponownie - po powrocie z zagranicy - Grzegorz Fitelberg. Po jego śmierci w 1953 orkiestrą kierował przez 15 lat Jan Krenz, następnie kolejno Bohdan Wodiczko i Kazimierz Kord (1969-1973). W sezonie 1975-76 dyrektorem i kierownikiem artystycznym orkiestry był Tadeusz Strugała, po nim zaś Jerzy Maksymiuk (1976-77) i Stanisław Wisłocki (1978-1981). Z zespołem związani etatowo byli ponadto m. in. Włodzimierz Ormicki, Henryk Czyż, Jacek Kaspszyk i Jerzy Salwarowski. Od 1983 do 2000 dyrektorem zespołu był Antoni Wit. W 1996 orkiestra nadała Janowi Krenzowi tytuł Honorowego Dyrektora. W 1999 decyzją Ministra Kultury i Sztuki przemianowana została na Narodową z Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

NOSPR ma ogromny dorobek nagrań archiwalnych, wśród których ważne miejsce zajmują nagrania premierowe - wynik współpracy zespołu z wieloma współczesnymi kompozytorami polskimi i zagranicznymi. Orkiestra dokonała też licznych nagrań płytowych (ok. 150 cds) dla wielu firm fonograficznych, jak m. in. Polskie Nagrania, emi-hmv, Decca Philips/Point Music, nvc Arts, Newport Classic, cri, Thorofon Schallplatten i Naxos. Nagranie kompletu koncertów fortepianowych Prokofiewa dla tej ostatniej wytwórni przyniosło orkiestrze w 1993 nagrody Diapason d'Or i Grand Prix du Disque.

Z NOSPR występowali światowej sławy soliści, m.in. Krystian Zimerman, Martha Argerich, Placido Domingo, Pierre Fournier, Nicolai Gedda, Barbara Hendricks, Julius Katchen, Wilhelm Kempf, Marguerite Long, Garrick Ohlsson, Maurizio Pollini, Herman Prey, Ruggiero Ricci, Artur Rubinstein, Issac Stern, Henryk Szeryng; prowadzili ją najznakomitsi dyrygenci, m. in. Jerzy Semkow, Leonard Bernstein, Pierre Colombo, Paweł Klecki, Kiryłł Kondraszyn, Charles Mackerras, Neville Marriner, Kurt Masur, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki. Orkiestra występowała w większości krajów Europy, a także w Iranie, Japonii, Hongkongu, Chinach, Mongolii, Australii, Nowej Zelandii, Korei Płd., na Tajwanie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii.

Za wybitne osiągnięcia artystyczne wyróżniona została wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi.