A R T Y Ś C I     


Camerata Silesia

Zespół śpiewaków miasta Katowic "Camerata Silesia" założony został w 1990 przez Annę Szostak, która jest jego dyrektorem i dyrygentem. Powstaniu "Cameraty" przyświecała idea stworzenia zespołu wokalistów, który może śpiewać zarówno w obsadzie kameralnej - także partie solowe w muzyce wokalno-instrumentalnej - jak i wykonywać utwory na chór a cappella.

"Camerata Silesia", skupiając się głównie na repertuarze przedklasycznym i dwudziestowiecznym, stała się w krótkim czasie najbardziej renomowanym polskim zespołem tego typu, zwracając uwagę krytyki tak na kulturę kształtowania dźwięku właściwą dla stylów wykonawczych muzyki renesansu i baroku, jak i na nadzwyczaj szerokie możliwości techniczne, dzięki którym jego kreacje muzyki najnowszej stają się często spektakularnymi sukcesami. Opublikowana w 1996 płyta z wyborem Offertoriów i Komunii Mikołaja Zieleńskiego uzyskała nominacje do nagród fonograficznych: "Fryderyk 1996" oraz "Płyta Roku 1996" miesięcznika "Studio". W 1998 autorska płyta Pawła Szymańskiego, zawierająca jego Lux aeterna w wykonaniu "Cameraty Silesia" i zespołu instrumentalnego pod dyrekcją Anny Szostak, otrzymała tytuł "Płyty Roku 1997" miesięcznika Studio oraz "Fryderyka 1997" w kategorii muzyki współczesnej. Drugiego w tym samym roku "Fryderyka" - w dziedzinie muzyki solowej, przyznano dwóm cyklom Pieśni kurpiowskich Karola Szymanowskiego w wykonaniu "Cameraty" oraz Olgi Pasiecznik i Jozsefa Örmeny. Do najważniejszych dokonań fonograficznych zespołu należy także płyta Miserere (2000), zawierająca utwory dawne i współczesne do słów Psalmu 51. "Camerata" bierze udział w nagraniach archiwalnych dla Polskiego Radia, koncertach transmitowanych przez Europejską Unię Radiową oraz w programach telewizyjnych. Od 1993 zespół jest rokrocznie zapraszany do udziału w festiwalu "Warszawska Jesień". Do jego ważniejszych osiągnięć należy wykonanie Sinfonii Luciana Berio podczas inauguracji "Warszawskiej Jesieni" 1999. W tym samym roku "Camerata" wystąpiła na zaproszenie Mitteldeutscher Rundfunk w słynnym lipskim Gewandhaus, a także koncertowała w Taipei (Tajwan). Ostatnio wystąpiła z cyklem koncertów podczas expo 2000 w Hanowerze. Zespół "Camerata Silesia" objęty jest mecenatem Urzędu Miasta Katowice.

Magdalena Szostak (sopran) ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu Henryki Januszewskiej. Od 1990 śpiewa w zespole "Camerata Silesia", z którym koncertuje w kraju i zagranicą, wykonując wiele partii solowych. Z myślą o jej głosie napisano kilka utworów, wśród nich Chansons romanesques & frivoles Krzysztofa Baculewskiego oraz Miserere Stanisława Krupowicza. Jej artystycznym sukcesem było wykonanie partii sopranu w prezentowanej podczas ostatniej "Warszawskiej Jesieni" Sinfonii Luciana Berio oraz w Czterech utworach liturgicznych Pawła Szymańskiego; te ostatnie wykonane zostały w ramach "Meta-mszy" - koncertu inaugurującego sezon koncertowy 1996-97 Europejskiej Unii Radiowej, zorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia.

Michał Szczepan (kontratenor) jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Szafranków w Rybniku oraz Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1996-97 członek Chóru Polskiego Radia w Krakowie. Od dwóch lat jest śpiewakiem zespołu "Camerata Silesia". W kwietniu 2000 był uczestnikiem kursu Stage Internazionale di Perfezionamento Corale ed Orchestrale "Euromusicantica'2000" w Rovereto (Włochy), pod kierunkiem Romano Vettoriego i Andrea Marcona. Koncertował także z Coro e Orchestra della Mitteleuropa.

Krzysztof Kowalski (tenor) od 1991 r. jest śpiewakiem zespołu "Camerata Silesia". Jako solista brał udział we wszystkich koncertach a cappella i wokalno-instrumentalnych zespołu, realizując partie tenorowe i kontratenorowe. Ze szczególnym upodobaniem śpiewa muzykę renesansu i baroku.

Adam Szerszeń (baryton) jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. Michaliny Growiec. Zajął I miejsce na II Uczelnianym Konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Katowicach, jest laureatem nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie polskiej pieśni współczesnej na IV Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, a także wyróżnienia na konkursie wokalnym w Dusznikach Zdroju. Od 1998 roku jest śpiewakiem zespołu "Camerata Silesia". Był wykonawcą partii solowych m. in. w Magnificat J. S. Bacha z udziałem Emmy Kirkby, utworach Mikołaja Zieleńskiego podczas Dnia Specjalnego Europejskiej Unii Radiowej w Warszawie oraz w Sinfonii Luciana Berio na "Warszawskiej Jesieni".

Adam Myrczek (bas) ukończył studia wokalne u Ireny Lewińskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Związany z "Cameratą Silesią" od początku jej istnienia, brał udział we wszystkich jej przedsięwzięciach artystycznych, wykonując zespołowe i solowe partie basowe. Występował również jako solista w wykonaniach dzieł Mozarta i Beethovena w kraju i zagranicą (Niemcy, Holandia). Aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Anna Szostak jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. Wokalnie kształciła się pod kierunkiem Ireny Lewińskiej i Henryki Januszewskiej; ukończyła także studia podyplomowe w zakresie dyrygentury i emisji chóralnej. Artystka zaliczana jest do grona najwybitniejszych dyrygentów chóralnych w Polsce. W latach 1978-90 stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych (w tym istniejący od 1990 zespół śpiewaków-solistów "Camerata Silesia"), z którymi występowała w kraju i za granicą. Anna Szostak dyrygowała m. in. zespołami "Il Tempo" i "Concerto Polacco", koncertowała z Emmą Kirkby, wraz z Antonim Witem współdyrygowała Trois Po?mes d'Henri Michaux Witolda Lutosławskiego (podczas "Warszawskiej Jesieni 1996"). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień dyrygenckich, m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach (1982), na Ogólnopolskim Turnieju Chórów "Legnica Cantat" (1983 i 1986), na Międzynarodowym Konkursie Chórów "Holsatia Cantat" w Neumünster (1990). W 1993 Anna Szostak otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w dziedzinie muzyki.